fa-IR   English (United States)
قوانین و استاندار ها
اخبار و مقالات
کد مطلب : 398  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 1741   |   تاریخ درج: سه شنبه, دي 04, 1397   |   ساعت: 04:10 ب.ظ   |   منبع / نویسنده مطلب: مدیر پشتیبانی پورتال

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

ایران بدترین مصرف‌کننده انرژی جهان پس از روسیه است.


عیسی کلانتری در بیست و سومین همایش ملی منطقه‌ای انجمن متخصصان محیط زیست ایران و سیزدهمین جشنواره توسعه سبز با عنوان «همایش ملی چالش‌ها، بحران‌ها و فرصت‌های محیط زیست ایران» بزرگ‌ترین چالش محیط زیست و اصولاً کشورهای نفتی را اقتصاد ناکارآمد، پول مفت نفت و مصرف بیش از توان تولیدی و اقتصادی دانست و گفت: بررسی بخش‌های اقتصادی نشان می‌دهد که با نابودی محیط زیست روبرو هستیم. متأسفانه در ارزش کالای تولیدی، هزینه محیط زیست را محاسبه نکردیم. همه بخش‌های تولیدی و اقتصادی دچار این مشکل هستند. در اقتصاد و توسعه غیر پایدار، محیط زیست کشور اولین قربانی است.

وی افزود: در ظاهر زایاترین اقتصاد ما کشاورزی است. ارزش کل محصولات ۴۰ میلیون دلار است اما انرژی که در این بخش هزینه می‌شود، از برق گرفته تا فراورده‌های نفتی و سایر هزینه‌های این بخش، فراتر از ارزش کل محصول است البته ضررهای زیست محیطی هم‌دست کمی ندارد. صنایع مادر ما نیز تولیداتشان نسبت به آسیب‌هایی که می‌زند به‌صرفه نیست. صنعت خودروسازی و نفت ما هم هنوز با تجهیزات ۵۰ سال پیش‌تولید می‌شود و این روزها یکی از دغدغه‌های محیط زیست این است که با نفت کوره چه‌کار کنیم.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به برداشت بی‌رویه آب در کشور اظهار داشت: جنگل‌های ما به دلیل حفاظت نشدن از آب رو به نابودی است. تالاب‌های ما در حال خشک شدن است. ما چیزی حدود ۵۱ میلیارد مترمکعب آب را از زیرزمین خارج می‌کنیم.

وی درباره فرسایش خاک نیز تصریح کرد: صدها میلیون تن خاک را در طول سال تخریب می‌کنیم اما صدای کسی درنمی‌آید. بیش از ۵۰ درصد فرسایش برای چرای بی‌رویه است. پوشش گیاهی ما از بین رفته فقط برای تولید ۱۴۰ هزار تن گوشت قرمز. اگر می‌خواهیم محیط‌ زیست‌مان را حفظ کنیم، در سیاست‌های کلان باید تجدیدنظر و سیاست‌های غلط را اصلاح کنیم. هزینه‌های محیط زیست در تمام محاسبات اقتصادی صفر تلقی شده است. اگر محیط زیست را وارد اقتصاد کنیم بسیاری از صنایع ما تعطیل می‌شوند زیرا همه اشتغال‌ها بدون توجه به محیط زیست بوده است. اگر سیاست‌های کلان را اصلاح نکنیم هیچ‌چیزی برای نسل بعد باقی نخواهد ماند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه امسال و سال آینده گرد و غبار نداریم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه به دلیل بارش‌ها به‌جز استان سیستان و بلوچستان، در جایی از کشور گرد و غبار نخواهیم داشت اما هوای آلوده شهرها که حاصل صنعت نفت و خودروسازی است، همچنان ادامه دارد

کلانتری درباره کنوانسیون پاریس ابراز داشت: عده‌ای بندهای این کنوانسیون را به‌غلط عنوان می‌کنند و می‌گویند کشاورزی از بین رفته و توسعه کشور متوقف می‌شود. در معاهده پاریس تعهد دادیم که در شرایط تحریم چهار درصد و اگر تحریم برداشته شود، ۱۲ درصد کاهش کربن داشته باشیم. در قانون برنامه ششم اشاره‌ شده که باید نزدیک ۲۰ درصد تولید کربن را کم کنیم. اگر دستورات رهبری در سال ۸۹ اجرایی شود، ۴۱ درصد باید کاهش تولید کربن داشته باشیم. همه این‌ها در حالی است که تعهد دولت برای معاهده پاریس تنها چهار درصد است.

وی با اشاره به نقش سمن‌ها در کنترل شرایط بیان کرد: سمن‌ها و کارشناسان وارد موضوعات ریزی می‌شوند که حتی حل شدنش مشکلات زیست محیطی را حل نمی‌کند. این شلوغ‌کاری‌ها برای گمراه کردن است.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: محیط زیست به‌شدت و سرعت از بین می‌رود. حتی در عربستان شدت مصرف انرژی از ما کمتر است. غیر از روسیه ما بدترین مصرف‌کننده انرژی در جهان هستیم. با این هدر دادن منابع، از محیط زیست برای نسل‌های بعد نفت و آب و پوشش گیاهی باقی نمی‌ماند. در صورتی‌که یکی از اصول توسعه پایدار و از جمله وظایف ما حفظ محیط زیست برای نسل بعد است.

کلانتری اضافه کرد: تولید به هر قیمتی صحیح نیست. باید با دید کلان به سیاست‌های کشور نگریسته شود. وقتی دید کلان درست نیست، در موارد خرد، کاری از پیش نمی‌رود.

وی ضمن تأکید بر این موضوع که ملت یک‌بارمصرف شدیم، یادآور شد: به‌ آسانی محیط زیست را تخریب می‌کنیم. پیمانکارهای آن‌چنانی برای کارهایی که نتیجه نمی‌دهد، معرفی می‌شوند. نباید بازیچه پیمانکاران شویم. مجامع علمی بعد کلان را ازدست‌داده‌اند و به مسائل کم‌ اهمیت‌تر می‌پردازند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: اگر به چالش‌های زیست محیطی با قید اولویت بپردازیم، باید تجدیدنظر جدی و اساسی در همه موارد ازجمله سازمان محیط زیست داشته باشیم.

کلانتری با بیان اینکه اقتصاد کلان بزرگ‌ترین چالش و چالش بعدی طرح‌هایی است که رفتار زیست محیطی در آن رعایت نمی‌شود، عنوان کرد: صنعت ما در اندک جاهایی پیوست زیست محیطی داشته که آن‌هم ناقص بوده است البته ایراد بعدی این است که در سازمان محیط زیست هم هیچ استراتژی نبوده و سازمان خود را وارد جنگ توسعه نمی‌کرده است، فقط می‌خواسته با معلول آن مقابله کند.

Share نسخه مخصوص چاپ
استاندارد های خودرو

شماره

عنوان

شماره استاندارد ملی

شماره

عنوان

شماره استاندارد ملی

۱ تراز صدا ISIRI ۴۲۴۳ ۳۰ مخازن سوخت مايع و حفاظ عرضی زير شاسی عقب خودرو ISIRI ۶۴۸۰
۲ سيستم ترمز ISIRI ۶۷۴۲ ۳۱ حفاظت در مقابل رفتار فرمان هنگام برخورد ISIRI ۴۱۶۴
۳ نيروی کنترل فرمان ISIRI ۳۹۱۷ ۳۲ ستحکام صندلی و نگهدارنده های آن ISIRI ۶۵۰۳
۴ محدود کننده های سرعت ISIRI ۶۴۸۴ ۳۳ کيه گاه های کمر يند ايمنی ISIRI ۴۰۱۷
۵ تجهيزات سرعت سنج ISIRI ۶۴۸۱ ۳۴ کمر بند ايمنی ISIRI   ۷۷۹
۶ وسايل هشدار دهنده شنيداری ISIRI ۶۴۸۲ ۳۵ پشت سری صندلی ISIRI ۶۵۰۶
۷ تجهيزات ثبت جاده ای ISIRI ۶۴۸۵ ۳۶ حفاظ های جانبی ISIRI ۶۶۷۱
۸ هدايت پذيری ISIRI ۶۴۸۷ ۳۷ برخورد از روبرو ISIRI ۶۶۵۲
۹ آلايندگی         ISIRI ۳۸ برخورد جانبی ISIRI ۴۲۳۹
۱۰ دوده موتور ديزل ISIRI ۶۶۷۳ ۳۹ قفل و لولا ISIRI ۶۷۷۳
۱۱ آلايندگی موتور ديزل         ISIRI ۴۰ خروجی های اضطراری اتوبوسها ISIRI ۴۱۶۰
۱۲ آلايندگی  CO۲و مصرف سوخت ISIRI ۴۲۴۱ ۴۱ قابليت اشتعال زايی ISIRI ۶۶۲۵
۱۳ توان موتور ISIRI ۶۴۸۳ ۴۲ حمل کالاهای خطرناک ISIRI ۶۷۴۱
۱۴ تداخل امواج  راديويی (سازگاری الکترومغناطيسی ) ISIRI ۶۵۰۲ ۴۳ موقعيت پلاک عقب ISIRI ۶۴۹۱
۱۵ شناسايی کنترلها، خبر دهنده ها و نشانگر ها ISIRI ۶۴۹۳ ۴۴ نصب تزيينات داخلی ISIRI ۶۷۷۲
۱۶ برفک زدا / مه زدا ISIRI ۴۱۵۹ ۴۵ برجستگيهای بيرونی ISIRI ۶۶۲۲
۱۷ رف پاک کن و شيشه شوی ISIRI ۶۶۸۳ ۴۶ برجستگيهای بيرونی کابين ISIRI ۶۶۲۴
۱۸ آينه های ديد عقب ISIRI ۶۴۹۷ ۴۷ پلاکهای شناسايی ISIRI ۶۴۸۹
۱۹ ديد جلو ISIRI ۶۶۷۰ ۴۸ حفاظ چرخ ISIRI ۶۴۸۶
۲۰ نصب وسايل روشنايی و علامت دهنده های نوری ISIRI ۶۴۷۹ ۴۹ سيستمهای ممانعت از پاشش ISIRI ۶۵۰۱
۲۱ شب نما ISIRI ۶۴۹۴ ۵۰ تاير ها ISIRI ۱۰۹۳
۲۲ چراغهای نشانگر ISIRI ۶۶۵۱ ۵۱ جرم و ابعاد خودروها سواری ISIRI ۶۵۰۰
۲۳ چراغهای راهنما ISIRI ۶۵۰۵ ۵۲ جرم و ابعاد خودروها و تريلر ISIRI ۶۴۹۹
۲۴ جراغ پلاک عقب ISIRI ۶۴۹۵ ۵۳ کوپلينگ ISIRI ۳۴۷۸
۲۵ جراغ جلو ISIRI ۶۶۷۲ ۵۴ قلابهای بکسل ISIRI ۶۴۹۰
۲۶ چراغ مه شکن جلو ISIRI ۶۴۸۸ ۵۵ دستگاههای ضد سرقت ISIRI ۶۶۲۳
۲۷ چراغ مه شکن عقب ISIRI ۶۵۰۴ ۵۶ تاييد نوع وسايل نقليه موتوري و تريلرهاي آنها ISIRI ۶۹۲۴
۲۸ چراغ دنده عقب ISIRI ۶۴۹۲ ۵۷ مصرف سوخت خودروهای ديزلی ISIRI ۸۳۶۱
۲۹ شيشه ايمنی ISIRI   ۷۰۹ ۵۸ خودروهای گاز سوز ISIRI ۷۵۹۸
نام
نام خانوادگی
ایـمیل

ذخیره اطلاعات


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟