fa-IR   English (United States)
قوانین و استاندار ها
اخبار و مقالات
کد مطلب : 453  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 1814   |   تاریخ درج: شنبه, بهمن 27, 1397   |   ساعت: 03:30 ب.ظ   |   منبع / نویسنده مطلب: مدیر محتوا

 

توافق ۴۰ کشور برای تجهیز خودروها به ترمز خودکار

۴۰ کشور به رهبری ژاپن و اتحادیه ‌اروپا و بدون حضور آمریکا و چین توافق کرده‌اند تا خودروها و وسایل‌نقلیه سبک جدیدی که از سال آتی وارد بازار می‌شوند به سیستم ترمزهای خودکار مجهز شوند.


به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، براساس اعلام «مقر اروپایی سازمان‌ملل متحد» این مقررات همه خودروها را موظف می‌کند تا به این فناوری جدید ترمزها مجهز شوند. این فناوری که با عنوان سیستم ترمز اضطراری پیشرفته «AEB» شناخته می‌شود حسگرهایی در ترمزها دارد که می‌توانند فاصله شی یا عابر پیاده را تاخودرو اندازه‌گیری کنند. با وجود این فناوری ترمزها قادر خواهند بود تا درصورت احتمال سانحه و عدم واکنش راننده در زمان مناسب، به‌طور خودکار عمل کنند. حسگرهایی که با رادار یا دوربین‌های مخصوص طراحی می‌شوند، به کمک سیستم لیزر پایداری الکترونیک، پیوسته جاده را رصد می‌کنند و خطر برخورد با خودروی جلویی تا چند ثانیه دیگر را به‌سرعت تشخیص می‌دهند. هنگامی که خودرو با سرعت زیاد به ماشین جلویی یا مانعی نزدیک می‌شود، ابتدا به راننده هشدار می‌دهند و در صورت کاهش نیافتن سرعت و عدم واکنش سریع راننده، ترمز اضطراری فورا عمل می‌کند. در این حالت یا برخوردی صورت نمی‌گیرد یا شدت ضربه و صدمات وارد شده در حادثه کاهش می‌یابد. سیستم ایست فعال فورد، سیستم ترمز جلوی اضطراری نیسان و سیستم ترمز ولوو نمونه‌هایی از سیستم‌های ترمز خودکار اضطراری در خودروهایی است که جلوتر از زمان به ایمنی اهمیت می‌دهند. سیستم ترمز شرکت ولوو اکنون می‌تواند علاوه بر خودرو و مانع مقابل، عابر پیاده و دوچرخه‌سوار را هم تشخیص دهد و عکس‌العمل سریع نشان دهد.
عملکرد سیستم ترمزهای خودکار اضطراری (AEB) را می‌توان به کمک آمار شرکت‌های بیمه به آسانی سنجید. این سیستم میزانتصادف با خودروی جلو نسبت به خودروی عقب را ۴۰ درصد کاهش داده است و یک نمونه موفق از یکپارچه‌سازی سیستم‌های اجتناب از برخورد است که فواید بسیاری برای رانندگان دارد.
افزایش امنیت در این فناوری مثل زمانی که کمربند ایمنی یا سیستم کیسه هوای خودرو معرفی شد، کاربردی و قابل لمس است. می‌توان گفت سیستم ترمز خودکار اضطراری، نوعی کمربند ایمنی جدید برای خودروها بوده و به عقیده کارشناسان این سیستم بهترین روش حفظ ایمنی خودرو بعد از ابداع کمربند ایمنی است. این سیستم به‌نحوی بر خودروها نصب خواهد شد تا در سرعت‌های محدود عمل کنند و تنها در خودروهای جدیدی وجود دارند که به بازار کشورهای عضو این توافق وارد می‌شوند. از این رو افرادی که تا پیش از اجرایی شدن این مقررات خودروهای خود را با سیستم‌ ترمز قدیمی خریداری می‌کنند موظف نخواهند بود تا سیستم ترمز این خودروها را به‌روزرسانی کنند. بنابر گفته ژان رودریگز، سخنگوی این کمیسیون، مقررات یاد شده برای نخستین‌بار از سال ۲۰۲۰ و در ژاپن اجرایی خواهند شد. در سال ۲۰۱۸ در این کشور تعداد چهار میلیون دستگاه خودرو و وسایل نقلیه سبک به‌فروش رسید. انتظار می‌رود که اتحادیه‌اروپا و برخی از همسایه‌های نزدیک به این اتحادیه این طرح را از سال ۲۰۲۲ اجرایی کنند.
سخنگوی این کمیسیون می‌گوید کشورهایی که با این طرح موافقت کرده‌اند به‌دنبال اتخاذ رویکرد فعالانه‌تر نسبت به مبارزه با سوانح جاده‌ای، به‌ویژه در مناطق شهری که احتمال برخورد با عابر پیاده، اسکوتر‌ها و دوچرخه‌ها وجود دارد، هستند. در این گزارش به بیش از ۹ هزار و ۵۰۰ کشته سال ۲۰۱۶ درپی سوانح جاده‌ای در اتحادیه‌اروپا اشاره شده است. اتحادیه‌اروپا پیش‌بینی می‌کند که نصب این سیستم ایمنی خودرو بتواند سالانه جان ۱۰۰۰ نفر را نجات دهد. البته با توجه به وجود نگرانی‌ها از این موضوع که هوش‌ مصنوعی نسبت به انسان ترجیح داده نشود در پیش‌نویس این طرح به‌طور واضح تاکید شده است که سیستمی در نظر گرفته می‌شود تا رانندگان در هر زمان بتوانند کنترل کامل خودرو یا لغو واکنش این سیستم را در اختیار داشته باشند.
این کمیسیون همچنین اعلام کرده است که مقررات جدید در راستای قوانین موجودی که برای استفاده از سیستم‌های ترمز در اتوبوس‌ها و کامیون‌ها در نظر گرفته شده است، در حال تدوین است. آمریکا، چین و هند عضو هیاتی از سازمان‌ملل هستند که این مقررات جدید را به تصویب رسانده است. با این حال این سه کشور در مذاکرات شرکت نکردند چرا که مایل هستند ابتدا اطمینان یابند که مقررات‌ملی آنها نسبت به قوانین سازمان‌ملل به‌ویژه در مورد صنعت خودرو در جایگاه بالاتری قرار می‌گیرد. در سال ۲۰۱۶، تعداد ۲۰ خودروساز با دولت آمریکا به توافق رسیدند که تا سپتامبر ۲۰۲۲ بر محصولات خود سیستم ترمز اضطراری نصب کنند. سازمان ملی ترافیک بزرگراه‌های آمریکا در آخرین گزارش خود اعلام کرد که از این ۲۰ خودروساز تویوتا، تسلا، ولوو و مرسدس‌بنز استانداردهای سیستم‌های ترمز خودکار را برای نصب بر بیش از نیمی از مدل‌های خود ایجاد کرده‌اند.اطلاعات منتشر شده از موسسه آمار صنعت بیمه نشان می‌دهد که ۲۸ درصد از خودروهای مدل ۲۰۱۹ در ایالات‌متحده دارای سیستم استاندارد ترمز خودکار هستند. ۳۶ درصد دیگر نیز از این سیستم به‌عنوان یکی از امکانات قابل استفاده بهره می‌برند.
جیسون لواین، مدیر اجرایی مرکز خصوصی ایمنی خودرو در واکنش به عدم حضور آمریکا در توافق حاصل شده برای نصب اجباری این سیستم بر خودروها در سال‌های آتی آن را موجب شرمساری برای آمریکا می‌داند که زمانی در زمینه امنیت خودرو پیشرو بوده است. به گفته او این موضوع یکی دیگر از نشانه‌هایی است که رهبری درستی در صنعت خودرو آمریکا به‌ویژه در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ آن هم وقتی که موضوع، ایمنی افراد و جاده‌ها است، وجود ندارد.

 

Share نسخه مخصوص چاپ
استاندارد های خودرو

شماره

عنوان

شماره استاندارد ملی

شماره

عنوان

شماره استاندارد ملی

۱ تراز صدا ISIRI ۴۲۴۳ ۳۰ مخازن سوخت مايع و حفاظ عرضی زير شاسی عقب خودرو ISIRI ۶۴۸۰
۲ سيستم ترمز ISIRI ۶۷۴۲ ۳۱ حفاظت در مقابل رفتار فرمان هنگام برخورد ISIRI ۴۱۶۴
۳ نيروی کنترل فرمان ISIRI ۳۹۱۷ ۳۲ ستحکام صندلی و نگهدارنده های آن ISIRI ۶۵۰۳
۴ محدود کننده های سرعت ISIRI ۶۴۸۴ ۳۳ کيه گاه های کمر يند ايمنی ISIRI ۴۰۱۷
۵ تجهيزات سرعت سنج ISIRI ۶۴۸۱ ۳۴ کمر بند ايمنی ISIRI   ۷۷۹
۶ وسايل هشدار دهنده شنيداری ISIRI ۶۴۸۲ ۳۵ پشت سری صندلی ISIRI ۶۵۰۶
۷ تجهيزات ثبت جاده ای ISIRI ۶۴۸۵ ۳۶ حفاظ های جانبی ISIRI ۶۶۷۱
۸ هدايت پذيری ISIRI ۶۴۸۷ ۳۷ برخورد از روبرو ISIRI ۶۶۵۲
۹ آلايندگی         ISIRI ۳۸ برخورد جانبی ISIRI ۴۲۳۹
۱۰ دوده موتور ديزل ISIRI ۶۶۷۳ ۳۹ قفل و لولا ISIRI ۶۷۷۳
۱۱ آلايندگی موتور ديزل         ISIRI ۴۰ خروجی های اضطراری اتوبوسها ISIRI ۴۱۶۰
۱۲ آلايندگی  CO۲و مصرف سوخت ISIRI ۴۲۴۱ ۴۱ قابليت اشتعال زايی ISIRI ۶۶۲۵
۱۳ توان موتور ISIRI ۶۴۸۳ ۴۲ حمل کالاهای خطرناک ISIRI ۶۷۴۱
۱۴ تداخل امواج  راديويی (سازگاری الکترومغناطيسی ) ISIRI ۶۵۰۲ ۴۳ موقعيت پلاک عقب ISIRI ۶۴۹۱
۱۵ شناسايی کنترلها، خبر دهنده ها و نشانگر ها ISIRI ۶۴۹۳ ۴۴ نصب تزيينات داخلی ISIRI ۶۷۷۲
۱۶ برفک زدا / مه زدا ISIRI ۴۱۵۹ ۴۵ برجستگيهای بيرونی ISIRI ۶۶۲۲
۱۷ رف پاک کن و شيشه شوی ISIRI ۶۶۸۳ ۴۶ برجستگيهای بيرونی کابين ISIRI ۶۶۲۴
۱۸ آينه های ديد عقب ISIRI ۶۴۹۷ ۴۷ پلاکهای شناسايی ISIRI ۶۴۸۹
۱۹ ديد جلو ISIRI ۶۶۷۰ ۴۸ حفاظ چرخ ISIRI ۶۴۸۶
۲۰ نصب وسايل روشنايی و علامت دهنده های نوری ISIRI ۶۴۷۹ ۴۹ سيستمهای ممانعت از پاشش ISIRI ۶۵۰۱
۲۱ شب نما ISIRI ۶۴۹۴ ۵۰ تاير ها ISIRI ۱۰۹۳
۲۲ چراغهای نشانگر ISIRI ۶۶۵۱ ۵۱ جرم و ابعاد خودروها سواری ISIRI ۶۵۰۰
۲۳ چراغهای راهنما ISIRI ۶۵۰۵ ۵۲ جرم و ابعاد خودروها و تريلر ISIRI ۶۴۹۹
۲۴ جراغ پلاک عقب ISIRI ۶۴۹۵ ۵۳ کوپلينگ ISIRI ۳۴۷۸
۲۵ جراغ جلو ISIRI ۶۶۷۲ ۵۴ قلابهای بکسل ISIRI ۶۴۹۰
۲۶ چراغ مه شکن جلو ISIRI ۶۴۸۸ ۵۵ دستگاههای ضد سرقت ISIRI ۶۶۲۳
۲۷ چراغ مه شکن عقب ISIRI ۶۵۰۴ ۵۶ تاييد نوع وسايل نقليه موتوري و تريلرهاي آنها ISIRI ۶۹۲۴
۲۸ چراغ دنده عقب ISIRI ۶۴۹۲ ۵۷ مصرف سوخت خودروهای ديزلی ISIRI ۸۳۶۱
۲۹ شيشه ايمنی ISIRI   ۷۰۹ ۵۸ خودروهای گاز سوز ISIRI ۷۵۹۸
نام
نام خانوادگی
ایـمیل

ذخیره اطلاعات


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟