fa-IR   English (United States)
بازرسی فنی
خدمات آذر ستاویز
بازرسی فنی
کد مطلب : 36  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 1676   |   تاریخ درج: دوشنبه, بهمن 18, 1395   |   ساعت: 12:00 ق.ظ   |   منبع / کاربر سیستم مطلب: درج محتوا

 

تائید نوع ( TA ) و تطابق تولید ( COP ) خودرو و نیرومحرکه


  

فعالیت‌ها و توانمندی‌های تائید نوع :
این فعالیت‌ها در چهارچوب قوانین سازمان ملی استاندارد ایران متمرکز بوده و شامل موارد زیر می‌باشد :

 • تائید نوع وسایط نقلیه موتوری
 • تطابق تولید - COP
 • خودرو – کاربری (اتاق بار) خودروهای ناکامل
 • تائید نوع و بازرسی فنی ماشین‌آلات کشاورزی
 • بازرسی انواع وسایط نقلیه در گمرکات سراسر کشور
 • بازرسی خودروهای وارداتی در مناطق آزاد سطح کشور

الف- تائید نوع وسایط نقلیه موتوری :
هدف از تائید نوع عبارت است از تعيين رويه تائيد نوع وسايل نقليه، قطعات و مجموعه‌های فني مجزا كه در تطابق با الزامات فني مربوط به هريك از استانداردهاي جداگانه و همچنين فهرست كامل سیستم‌ها، قطعات و مجموعه‌های فني مجزا تحت پوشش اين استاندارها می‌باشد. البته از نتایج تأیید نوع خودرو می‌توان به حصول اطمینان از رعایت ویژگی‌های ایمنی، زیست‌محیطی و عملكردی در طراحی و ساخت آن اشاره کرد.تأیید نوع با انجام آزمون‌ها، بررسی و تحلیل مدارك و گزارش‌ها و همچنین بازرسی‌های ادواری از فرایندهای خط تولید صورت می‌گیرد. 
دامنه تائید نوع برای هر وسيله نقليه موتوري و تريلر می‌باشد كه به‌منظور استفاده در جاده در نظر گرفته شود، به‌صورت كامل يا غير كامل بوده، حداقل چهارچرخ و حداكثر سرعت طراحي بيش از 25 كيلومتر بر ساعت دارد.
نهایتاً می‌توان گفت که تائید نوع رویه‌ای است كه بر اساس آن مرجع تائيد گواهي می‌دهد نوعي از وسيله نقليه، سيستم، قطعه يا مجموعه فني مجزا الزامات فني مربوطه اين استاندارد يا استانداردهاي جداگانه را برآورده سازد 
ب - تطابق تولید - COP:
هدف از اجراي COP تطابق توليد وسایط  نقليه توليد داخل به‌منظور اخذ گواهينامه تائيد نوع بر اساس استاندارد ملي 6924 از سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران می‌باشد. 
تطابق توليد (COP) براي كليه وسایط نقليه كامل و غير كامل گروه‌هایM,N,O (تعریف‌شده در استاندارد ملي 6924)  در داخل كشور توليد می‌شوند ، كاربرد دارد.
تطابق توليد عبارت است از قابليت توليد مداوم محصولات مطابق مشخصات ، ویژگی‌های ايمني و عملكردي و الزامات علامت گذاري شده در تائيد نوع ميباشد.
ج - خودرو – کاربری (اتاق بار) خودروهای ناکامل :
واژه کاربری در صنعت خودروسازی مربوط به نوع استفاده از کامیون یا کشنده مربوطه می‌باشد، با این تعریف هر نوع تجهیزات که در عقب - پشت - انواع کامیون‌ها نصب می‌گردد ، یک نوع کاربری محسوب می‌گردد.
با توجه به تولید خودروهای استاندارد در شرکت مادر و عدم امکان پرداختن به تولیدات با کاربری‌های مختلف به علت ایجاد تشتت و پراکندگی در خط تولید سری ازیک‌ طرف و نیاز مشتری به تغییر کاربری خودروهایی که توان انجام کارهای مختلف را داشته باشد از طرف دیگر و همچنین الزامات قانونی که سازمان‌هایی مانند وزارت صنایع و معادن ، راهنمایی و رانندگی و ... دارند ، این نیاز را در جامعه ایجاد می‌کند که بایستی با استفاده از مراجع قانونی مانند موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و بازوهای اجرائی آن‌ها یعنی شرکت‌های بازرسی فنی تائید صلاحیت شده موسسه بتوان بستری مناسب برای کاربری سازان و استفاده‌کنندگان از کاربری‌ها مهیا کرد.

ط - بازرسی ظاهری خودروهای وارداتی در گمرک:
با توجه به اینکه یکی از روش­های ورود خودرو به کشور، مبادی گمرکی می‌باشد که در آن کلیه خودروها بایستی تحت بازرسی فنی تائید نوع قرار بگیرند، لذا این شرکت با دارا بودن کارکنان مجرب و آزموده قادر به ارائه خدمات بازرسی ظاهری در تمامی مبادی گمرکی سطح کشور می‌باشد. لازم به توضیح است که این نوع گواهینامه بازرسی فقط برای خودروهای وارداتی که قبلا مجوز تائید نوع را از سازمان ملی استاندارد اخذ نموده‌اند بوده و برای سایر خودروها به‌صورت ارائه گزارش بازرسی ظاهری می‌باشد
ظ - بازرسی خودروهای وارداتی در مناطق آزاد سطح کشور:
با افزایش واردات خودروهای خارجی به مناطق آزاد و عدم اجرائی بودن مقررات استانداردهای اجباری خودرو در مناطق آزاد و اهمیت ایمنی خودروها (علی الخصوص ترمز ایمنی و کیسه هوا ) و با توجه به اینکه این خودروها در دامنه وسیعی در سطح منطقه تردد دارند کنترل پارامترهای استاندارد اجباری خودروها برای جلوگیری از ضرر و زیان مشتریان، تامین امنیت جانی و مالی شهروندان ضروری به نظر می رسد که این مهم بعلاوه کنترل مشخصات اعلامی فروشنده مانند سال تولید، مدل سال، شماره کیلومتر پیموده شده و .... توسط یک شخص ثالث " مانند شرکت بازرسی مورد تائید صلاحیت " احراز و در اختیار سازمان مناطق آزاد قرار گیرد.
البته لازم به توضیح می باشد که این شرکت با ارائه طرح بازرسی و مصوب کردن آن در منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی ، ارس، ماکو موفق به اجرایی کردن این طرح نیز شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با آقای مهندس محمد رضا نبی زاده مدیر تائید نوع 09308667074 تماس حاصل نمایید.

پیوست‌ها: فرم درخواست

Share نسخه مخصوص چاپ

ارتباط آنلاین با مدیر محصول
مدیر این محصول در حال حاضر روی خط نیست مدیر این محصول در حال حاضر روی خط نیست
نام شما : 
   نام
   نام خانوادگی
   ایـمیل

   ذخیره اطلاعات


    
    
    
   ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟